• Archives
  • Categories
  • Region’s stars in running

    2018 - 08.24

    THE North West’s top sport stars are in the running to be labelled the best in the region at this weekend’s North Queensland Sport Star Awards.
    Nanjing Night Net

    Mount Isa Athletic Club president and award nominee David Scott and club coach Ken Dickson show off their medals from the 2014 Pan Pacific Masters Games.

    Mount Isa athletes David Scott and young gun Denzil Perkins will head a group of 15 of the region’s best sports stars in line for the awards.

    Scott has enjoyed a standout period in the sport in recent times, with the man known as ‘‘Coach Awesome’’ last year awarded the Athletics North Queensland master athlete of the year for his performances throughout the 2014 season.

    Scott was selected from master athletes from the 34 ANQ clubs, which include an area from Rockhampton in the south, Cairns in the north and out to our very own Mount Isa in the west.

    Scott was one of the main drivers of the success of the Mount Isa Athletics club.

    He was also awarded the 2015 senior sports star of the year award at the Mount Isa Australia Day awards.

    Fellow Mount Isa athlete Denzil Perkins is one of the club’s star sprinters and is a major player in the junior sports star category.

    The 10-year-old recently returned from Tasmania where he competed at the Australian primary schools’ national track and field championships and emerged as the sixth fastest 10-year-old in the nation.

    Cloncurry has three nominees with women’s cricketer Katie McDonald, rodeo guru Colin Ferguson and cyclist and triathlete David Atkinson all nominated for awards.

    The North Queensland Sports Foundation runs the awards, which have reached the 25-year milestone since the first awards night was held in 1991, with world champion triathlete Brad Beven winning the senior award that year.

    The 2015 awards will be held at the Diggers Entertainment Centre in Hughenden, and will be hosted by the Flinders Shire Council in conjunction with the North Queensland Sports Foundation.

    In a total of four categories of awards (senior, junior, athlete with a disability and service to North Queensland sport), the North Queensland Sports Foundation has received a record total of 37 nominations.

    Acting president of the North Queensland Sports Foundation Pat Ernst is delighted with the high standard of nominees that have been received.

    “It is once again very pleasing that we have received a large number of nominees and in a varied range of sporting achievements,” Ernst said.

    The senior winner will receive $2000 and will also go on to represent North Queensland at the state awards in Brisbane later this year in December.

    The winner of the junior and athlete with a disability award will receive $1000.

    The award for Service to North Queensland Sport, which was initiated to honour the unsung hero, the person who tends to be the back bone of their sport, continues to be well supported by a large number of nominees.

    The winner of this category takes home a gift and commemorative jacket with a value in excess of $500.

    The awards this year will be hosted by Emma Cillekens from ABC North West, who will be joined by special guest Petro Civoniceva on March 28 in Hughenden.

    Tickets are $60, which includes pre-dinner drinks, dinner, and the awards show.

    These can be bought from Flinders Shire Council by contacting 47412900.

    Here is a full list of all nominees from the North West:

    Junior

    Lawsen Ford (Flinders Shire) – Swimming, Rugby League, Athletics

    Caleb Henry (Richmond Shire) – Tennis

    Darcy Kersh (Charters Towers Region – Roping

    Clay Malone (McKinlay Shire) – Rugby Union, Team Roping

    Katie McDonald (Cloncurry Shire) – Cricket

    Denzil Perkins (Mount Isa City) – Athletics

    Senior

    Jane Charuba (Flinders Shire) – Swimming

    Colin Ferguson (Cloncurry Shire) – Team Roping

    Craig O’Keeffe (Richmond Shire) – Golf

    David Scott (Mount Isa City) – Athletics

    Athlete With A Disability

    Raymond Abdy (Charter Towers Region) – Athletics

    Sky Isaac (Flinders Shire) – Equestrian

    Service to North Queensland Sport

    Damian Aspinall (Richmond Shire) – Junior Rugby League

    David Atkinson (Cloncurry Shire) – Cycling, Triathlon

    Alison Read (Flinders Shire) – Pony Club, Horse Sports

    This story Administrator ready to work first appeared on Nanjing Night Net.

    Comments are closed.